İçeriğe Atla Menüye Atla
Et ve Süt Kurumu

Coğrafi İşaretle Tescillenen "Ağrı Yaprak Döneri" Tanıtıldı 26 Aralık 2022

Türk Patent ve Marka Kurumunca coğrafi işaretle tescillenen “Ağrı Yaprak Döneri” lansman toplantısı, Et ve Süt Kurumu Ağrı Kombina Müdürlüğünde yapıldı.

Lansman toplantısına, Ağrı Valisi Osman Varol, Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan, Et ve Süt Kurumu Ağrı Kombina Müdürü Yılmaz Aslan, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Hüsamettin Erol, Tarım ve Orman İl Müdürü Kenan Engin ve Ağrı il müdürleri katıldı.

Tanıtım toplantısında konuşan Ağrı Valisi Osman Varol, kentin Türkiye'de hayvancılığın en iyi yapıldığı illerden olduğunu ve genel arazisinin yüzde 65'inin otlak ve meralardan oluştuğunu söyledi.

AA 20221230 29874341 29874338 COGRAFI ISARETLE TESCILLENEN AGRI YAPRAK DONERI TANITILDI

Kentte üretilen etin çok kaliteli olduğunu belirten Varol, şu ifadeleri kullandı:

"Döner, Anadolu'nun birçok yerinde üretilmekle beraber her yörenin kendine özgü bir üretim şekli var. Ağrı döneri, çok kıymetli ustaların yıllardır sürdürdüğü gelenekle üretiliyor. Bu dönerimiz, kesinlikle diğer bölgelerin dönerinin lezzetinden ve yapılışından çok farklı. Bunun bir coğrafi işarete sahip olması gerektiğini düşündük ve çalışmamız sonuçlandı, tescil belgemizi aldık."

Varol, tescil belgesinin önemli olduğuna işaret ederek, dönerin pazara ulaşması için önemli çalışmalarının olduğunu anlattı.

Vatandaşların dönerleri paketleyip başka illerde yaşayan yakınlarına gönderebildiğini anlatan Varol, şunları kaydetti:

"Bunun endüstriyel hale gelmesi için çalışmalarımız var. Et ve Süt Kurumumuz ciddi bir döner üretimi gerçekleştiriyor. Yakında bu makinelerin sayısını artıracağız. Burada üretilen döner şu an sadece Et ve Süt Kurumu mağazalarında satılıyor. Bunun önce kooperatif mağazalarına ardından da genel zincir mağazalara yayılması için çalışmamız olacak. İlk önemli adım coğrafi işaretti. Bunu gerçekleştirdikten sonra önümüzün açık olduğunu düşünüyorum."

Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan da yaprak dönerin tescillenmesinin gururunu yaşadıklarını dile getirdi.

IMG 20221230 160922

Ağrı Valisi Dr. Osman Varol ve beraberindeki heyet, Kombina Müdürü Yılmaz Aslan'ı makamında ziyaret etti.