İçeriğe Atla Menüye Atla
Et ve Süt Kurumu

Bakan Yardımcısı Yumaklı Afyonkarahisar'da Ziyaretlerde Bulundu 09 Eylül 2022

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı İbrahim Yumaklı, Afyonkarahisar'da çeşitli ziyaretlerde bulundu.
Genel Müdürümüz Mustafa Kayhan’ın katıldığı Afyonkarahisar programında, sektör temsilcileri ile görüşmeler ve ziyaretler gerçekleştirildi. Üreticilerle istişare toplantısı düzenlendi ve fabrika ve işletmeler ziyaret edildi.

Bakan Yardımcısı İbrahim Yumaklı Afyon programı kapsamında düzenlenen sektör değerlendirme toplantısına katıldı. Toplantıya milletvekilleri, bakanlık bürokratları, üreticiler katıldı. Toplantı sonrasında ziyaret programı ile ilgili gazetecilere açıklamalarda bulunan Yumaklı, tarım politikasını sahada birebir anlatmak için kente geldiklerini ifade etti.

11021e92 0d05 40dc 9136 376d125ce7f8

Bakan Yardımcısı Yumaklı: Üretimin devamlılığını ve sürekliliğini sağlamak istiyoruz

Bakan Yardımcısı İbrahim Yumaklı, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın bizlere verdiği talimatları sahada anlatmak için buraya geldik. Programlarımızda konuşmaktan daha çok dinlemeyi tercih ediyoruz. Yapmış olduğumuz hazırlıklar var merayla alakalı, sütle alakalı ve desteklerle alakalı. Özelikle bu yıl hububat ile başlayan ve daha sonra stratejik ürünler dediğimiz ürünlerde uyguladığımız metotları birebir hem anlatmak hem de bunları paylaşmak üzere bugün Afyonkarahisar’a geldik” dedi.

Bakanlık olarak kesinlikle tarım ürünleri özellikle hububat gibi stratejik ürüne sahip ürünlerin üretiminin devamlılığı ve sürdürebilirliğini istediklerini ifade eden Yumaklı açıklamalarını şöyle sürdürdü:
“Çok temel iki tane konuyu anlatacağım. Tarım ve Orman Bakanlığı olarak Cumhurbaşkanımız talimatı ile bakanımızın bizi talimatlandırdığı hususlarla ilgili birebir sahada iletmek istediğimiz en önemli iki tane husus var. Biz üretimin devamlılığı ve sürdürebilirliği ile alakalı yapılması gereken ne varsa bunları mutlaka sahada üreticilerimiz ile birlikte belirli bir mutabakat çerçevesinde gerçekleştirmek istiyoruz. Bunlarla ilgili çok yoğun bir şekilde bazı kanunlar var amacımız en başta söylediğimiz gibi üretimin devamlılığını ve sürekliliğini sağlamak. Stratejik ürünlerde ülkemizin kendine yeter ürünlerle alakalı kendine yeterlilik oranını aşağı düşürmeden hatta yukarıda çıkartarak sanayimizin ihtiyacı olan ürünlerin üretimini üreticilerimizin sorunsuz bir şekilde yapmasını sağlamaktır. Temel amacımız bu.”

"Kendine yeten bir Türkiye için elimizden geldiği ölçüde çalışacağız"
Açıklamasında daha sonra üretimle birlikte çevreye olan duyarlılıklarından da bahseden Yumaklı, “Bunun dışında elbette ki bizim sahadan alacağımız bize yön gösterecek, ışık verecek hususlarda olacaktır. Bunları da özellikle birebir de dinlemek, dertleşmek ve kendi düşüncelerimizi anlatmak üzere sahadayız. Bu belirli bir dönemli değil, 3 ay önce başladı ve halen de devam ediyor. Bakanımız, bürokratlarımızla hep beraber sahadayız üreticilerimizle hep beraberiz. Bir mottomuz var ‘Sen Yeter ki Üret' diyoruz. Bütün bunların hepsini özetleyen bir mottodur. Toprağımızı, suyumuzu ve ormanımızı koruyarak kendi kendine yeten bir Türkiye için elimizden geldiği ölçüde çalışacağız.” diye konuştu.

Üreticiye "Sen üret" dediklerini ve onları desteklediklerini vurgulayan Yumaklı toprağı, suyu, ormanı ve çevreyi koruyarak kendi kendine yeten bir Türkiye için ellerinden geldiği ölçüde çalışacaklarını dile getirdi.

fd333337 566f 4763 a78e ee2fb64c4689

Bakan Yardımcısı İbrahim Yumaklı ve beraberindeki heyet, daha sonra Et Entegre Tesisi, Yumurta Fabrikası, Türk Şeker Afyonkarahisar Makine İmalathanesi ve Ballıpınar Çiftliği'ni ziyaret etti.

e0b9934a 3519 4690 b401 4739a922e83a

159f484e 1f98 4fa4 8139 2b81529ce7cf