İçeriğe Atla Menüye Atla
Et ve Süt Kurumu

PAKDEMİRLİ:ORMAN YANGINLARINA İHA’LAR VE GÖZETLEME KULELERİ İLE ANLIK MÜDAHALEDE BULUNDUK 11 Ağustos 2021

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, 28 Temmuz’dan bu yana 53 ilimizde çıkan 275 orman yangınını Ankara’daki Orman Genel Müdürlüğü Yangın Yönetim Merkezi ana koordinasyonunda, yangın bölgelerindeki mobil merkezlerle birlikte 24 saat aralıksız yönettiklerini belirterek, “Tarihimizin en büyük yangınlarına merkezimize insansız hava araçlarından (İHA) gelen görüntüler, Türkiye genelindeki 776 yangın gözetleme kulesinden gelen bilgiler ve ihbarlar doğrultusunda anlık müdahalelerde bulunduk. Havadan ve karadan yürütülen mücadele sonucu yangınlardan 274’ünü kontrol altına aldık” dedi.

Bakan Pakdemirli, ülkemizde son 14 günde çıkan 275 orman yangınını Orman Genel Müdürlüğü Yangın Yönetim Merkezi koordinasyonunda yönettiklerini belirtti. Ankara’daki merkezin yönetiminde yereldeki süreci koordine ettiklerini söyleyen Bakan Pakdemirli, işleyişle ilgili şu bilgileri verdi:

“Ülkemizdeki tüm orman yangınları, Orman Genel Müdürlüğü Yangın Yönetim Merkezi’ndeki uzmanlar tarafından takip ve koordine edilmektedir. Merkezde İHA görüntüleri canlı olarak izlenmekte, meteorolojik veriler dikkate alınmakta ve yangınlar haritalar üzerinden sürekli takip edilerek, gerekli yönlendirmeler yapılmaktadır. Yangın Yönetim Merkezi’mizdeki uzmanlar gerekli talimatları yereldeki koordinasyon birimlerine iletiyor. Koordinasyon birimlerimizdeki yönetim kadrosu, orman yangınlarıyla mücadele uzmanları ve pilotlardan oluşuyor. İHA’lardan gelen veriler ve yer ekiplerindeki yangın amirlerinden gelen bilgiler, Yangın Yönetim Merkezi’nde işlenerek talimat haline getiriliyor. Merkezden gelen talimatlar yereldeki koordinasyon birimimiz tarafından ekiplere iletilerek, orman yangınlarına mücadeledeki sevk ve idare gerçekleştiriliyor. Yangınlara büyüklüğüne, riskine ve yerleşim yerlerini tehdit ağırlığına göre müdahaleler yapılıyor. Tarihimizin en büyük yangınlarına da merkezimize insansız hava araçlarından (İHA) gelen görüntüler, Türkiye genelindeki 776 yangın gözetleme kulesinden gelen bilgiler ve ihbarlar doğrultusunda anlık müdahalelerde bulunduk. Havadan ve karadan yürütülen mücadele sonucu yangınlardan 274’ünü kontrol altına aldık.”

Her yıl iller bazında tüm hazırlıklar yapılıyor

Yangına hazırlık için her yıl gerekli tüm çalışmaların yapıldığını belirten Bakan Pakdemirli, şunları söyledi:

“Her yıl Orman Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Orman Yangınlarıyla Mücadele Eylem Planı ile ulusal, il valilikleri yangın komisyon kararları ile yerel düzeyde Orman Yangınlarıyla Mücadele Eylem Planları hazırlanmakta ve uygulanmaktadır. Orman yangınları ile daha etkili mücadele etmek için illerde valilerin, ilçelerde ise kaymakamların başkanlığında, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticilerinin katıldığı ‘Orman Yangınlarıyla Mücadele ve Koordinasyon Toplantısı’ düzenlenmektedir. Bu toplantıda, olası orman yangınlarının önlenmesine, çıkan yangınların kısa sürede en az zararla söndürülmesine, kurumlar arası koordinasyon ve iş birliğinin etkinleştirilmesine yönelik çalışmalar ile kurumlar itibarıyla yapılması gerekli hususlar belirlenir.”

Kamuoyunu düzenli olarak bilgilendiriyoruz

Bakan Pakdemirli, yangınlarla ilgili kamuoyunu bilgilendirmek için gerek Bakanlığın gerek Orman Genel Müdürlüğü’nün sosyal medya hesaplarından ve afet koordinasyon merkezinden düzenli bilgilendirmeler yapıldığını da belirtti. Orman kahramanlarına ve yangın alanlarında gayret gösteren gönüllülere minnettar olduklarını da söyleyen Bakan Pakdemirli, “Vatan toprağını korumak amacıyla bu doğal afetle mücadele eden herkese teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.