İçeriğe Atla Menüye Atla
Et ve Süt Kurumu

Genel Müdürümüz Sayın Osman UZUN Trabzon Kombinası İnşaatında İncelemelerde Bulundu 27 Ocak 2021

Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından 2018 yılında ESK’ya devredilen ve Akçaabat ilçesinde sürdürülen Trabzon Kombinası inşaatı devam ediyor. Et ve Süt Kurumu Genel Müdürü Osman Uzun, 45 milyon TL değerindeki yatırımın Trabzon’a kazandırılması ile birlikte bölgede yeni bir istihdam alanı oluşacağını kaydetti.

Et ve Süt Kurumu Genel Müdürü Osman Uzun, Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu ile birlikte Akçaabat ilçesinin Çileklidüz Mahallesinde devam eden Trabzon Et Kombinası inşaatında incelemelerde bulundu. Başkan Zorluoğlu ve Genel Müdür Uzun’a, ESK Teknik İşler Dairesi Başkanı Ramazan Palıt, TİSKİ Genel Müdürü Ali Tekataş, Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, Sağlık İşler Dairesi Başkanı Sabahattin Yazıcı eşlik etti.

İncelemelerinin ardından değerlendirmede bulunan Et ve Süt Kurumu Genel Müdürü Osman Uzun, 45 milyon TL değerindeki yatırımın Trabzon’a kazandırılması ile birlikte bölgede yeni bir istihdam alanı oluşacağını kaydetti. Genel Müdür Uzun “Trabzon Et Kombinası projemiz yatırıma alındıktan sonra, 2020-2022 yıllarını kapsayan 3 yıllık bir süreyle bitirilmesi planlanırken yüklenici firmamız güçlü bir çalışma gerçekleştirdiği için 2021 yılı sonu itibarıyla inşaatın biteceğini düşünüyoruz. Karadeniz Bölgesine ve bölge hayvancılığına hizmet etmek için hayata geçirilen bir proje. Ben de Beşikdüzülü olarak bu bölgenin insanıyım.  Kombinanın hayata geçirilmesinin ardından hayvancılığın yeniden canlanacağına inanıyorum. Bölgemize ve ilimize hayırlı uğurlu olsun. 45 milyon liraya mal olacak büyükbaş ve küçükbaş hayvan kesiminin yapılacağı kombina, Trabzon’un ve Karadeniz Bölgesi’nin ilk et kombinası olacak” ifadelerini kullandı.

 Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu ise yaptığı açıklamada “Şehrimizde yapılan yatırımları yerinde görmek üzere Trabzon’a gelen değerli Genel Müdürümüze teşekkür ediyorum. Bu güzel yatırımı, bu şekilde yükseliyor olarak görmüş olmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. Sadece Trabzon’un değil, bölgenin et ve kesim yeri ihtiyacına tamamıyla çözüm olacak çok büyük bir tesis, adeta bir fabrika inşa ediyoruz. Planlananın da üzerinde bir hızla devam ediyor. Değerli Genel Müdürümüzün de ifade ettiği gibi 2021 yılının sonuna yetiştirilmek için gayret gösterilen proje, en geç 2022 yılının ilkbaharında hizmete açılacak. Bugün bir taraftan inşaatı görüyoruz ama bir taraftan da yol, kanalizasyon gibi altyapı meselelerini de görüştük. Yol Yapım Bakım ve Onarım Dairesi Başkanlığımız, TİSKİ Genel Müdürlüğümüz ve Akçaabat Belediyemizle birlikte hem imar uygulamasını akabinde de gerekli altyapı yatırımlarını süratle uygulayacağız. Çalışmalar tamamlandığında et kombinası her yönüyle tamam şekilde hizmete açılmış olacak. Trabzon’un ve bölgenin çok önemli bir ihtiyacıydı. Tamamlandığında bölgenin hayvancılığına çok önemli katkı yapacağına inanıyoruz. Ayrıca tesisin yapıldığı Akçaabat ilçemiz köftesi ile meşhur. Et kombinası hizmete girdiğinde buradaki köftecilik sektörüne de ciddi manada olumlu katkı yapacağını düşünüyorum” dedi.