İçeriğe Atla Menüye Atla
Et ve Süt Kurumu

Damızlık Düve Temini 12 Haziran 2024

DAMIZLIK DÜVE TEMİNİ

Kurumumuz ile Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) arasında imzalanan “Damızlık Düve Temini ve Büyükbaş Hayvan Kesimi İş Birliği” protokolü kapsamında Tarım ve Orman Bakanlığımızın izin verdiği Avrupa Birliği ülkelerinde faaliyet gösteren üretici/üretici birliği ve kooperatiflerden damızlık boş düve temin edilecektir.  1. Kısım alım işi için 4.000 baş Charolais-Limousine ve 2.000 baş Angus satın alınacaktır.

Alım CIF şeklinde yapılacak olup teslimat deniz yolu ile gerçekleştirilecektir. Teslim yeri Trabzon ve Samsun limanları olarak planlanmıştır.

Avrupa Birliği resmi kayıtlarında olan üretici/üretici birliği ve kooperatiflerden teklif istenecektir. Bununla beraber söz konusu ülkelerde faaliyet gösteren üretici/üretici birliği ve kooperatiflerden 24.06.2024 tarihine kadar disticaret@esk.gov.tr adresine üretici olduklarına dair belgelerin (Türkçe tercümesi) gönderilmesi halinde bunlardan da teklif istenecektir.

BREEDING HEIFER SUPPLY

Within the scope of the "Cooperation for the Supply of Breeding Heifers and Cattle Slaughter" protocol signed between our Institution and the General Directorate of Agricultural Enterprises (TİGEM), breeding empty heifers will be procured from producers/producer associations and cooperatives operating in European Union countries permitted by our Ministry of Agriculture and Forestry.  4.000 heads of Charolais-Limousine and 2.000 heads of Angus will be purchased for the 1st part procurement.

The purchase will be made in  CIF form and delivery will be made by sea. The place of  delivery is planned as Trabzon and Samsun ports.   

 The proposals will be requested from producer/producer associations and co-operatives that are in the official records of the European Union. However, if the producer / producer associations and co-operatives operating in the countries in question send documents (Turkish translation) indicating that they are producers . They will also be asked for an offer to disticaret@esk.gov.tr    until 24.06.2024,.