İçeriğe Atla Menüye Atla
Et ve Süt Kurumu

14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü Diyarbakır’da Kutlandı 16 Mayıs 2022

14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü kapsamında GAPUTAEM deneme alanlarında Diyarbakır İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Dicle Üniversitesi, Et ve Süt Kurumu ve birçok kurum ve kuruluşun katılımı ile "Tarla Günü" düzenlendi.

Düzenlenen Tarla Gününe Et ve Süt Kurumu Diyarbakır Kombina Müdürlüğü stant açarak katıldı. Misafirlere Et ve Balık Kurumu Markalı kavurma ikram edilirken, Diyarbakır Kombina Müdürü Hamdullah Güven ve kombina personeli,  katılımcılara kurum hakkında bilgiler verdi.

Programa, Diyarbakır Milletvekilleri Ebubekir Bal ve Oya Eronat, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakoç, Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Ertan Atalar, GAPUTAEM Müdürü Mehdi Sümerli, Ziraat Oda Başkanları, çiftçiler ve birçok konuk katıldı.

GAPUTAEM tarla deneme alanında düzenlenen etkinlikte, halk oyunları gösterisi yapıldı, İl Tarım ve Orman Müzik Korosu konser verdi.

 Etkinlik Milletvekili Ebubekir Bal'ın yaptığı konuşmayla devam etti. Milletvekili Ebubekir Bal konuşmasında:

"Değerli arkadaşlar dünyada 2 önemli konu vardır.

Tarım ve enerji. Tarım şuanda gıda ulaşımında dünyada 1.sıraya oturdu. Bulunduğumuz Mezopotamya bölgesi dünyanın en verimli topraklarıdır.  Diyarbakır Mezopotamya bölgesinde yer aldığı için sulama alanında da Silvan Sulama Projesi faaliyete geçtiğinde Diyarbakır'ın 4250 bin dönüm arazisi sulanmış olacak. Aynı zamanda tarla verimini de yükselterek ve tarla desenini değiştirerek çok büyük bir katkı sunacak. Ben buna inanıyorum. Gelecek 5 yıl Diyarbakır'ın yılı olacak. Herkesin buna inanması lazım. Hem turizmde hem sanayide hem de tarımda. Bunu el ele vererek başaracağız." dedi.

Program, katılımcıların tarım ürünlerini ve araçlarını incelemesiyle sona erdi.