İçeriğe Atla Menüye Atla
Et ve Süt Kurumu

Genel Müdürümüz Osman Uzun, Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli'nin Azerbaycan Programına Katıldı 17 Mart 2021

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, resmi temaslarda bulunmak üzere Azerbaycan'ın başkenti Bakü'ye gitti. Bakan Pakdemirli ve beraberindeki heyet, Bakü temasları kapsamında Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından kabul edildi. Görüşmede Aliyev, Azerbaycan ve Türkiye arasındaki dostluk ve kardeşlik ilişkilerinin her alanda geliştiğini vurguladı. Bakan Pakdemirli ise Aliyev'e Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın selamını iletti.

Bakan Pakdemirli, Bakü temasları kapsamında Başbakan Ali Asadov, Tarım Bakanı İnam Kerimov ve Azerbaycan Ekoloji ve Doğal Kaynaklar Bakanı Muhtar Babayev ile de görüşme gerçekleştirecek.

Bakan Bekir Pakdemirli'ye Azerbaycan ziyaretinde Et ve Süt Kurumu Genel Müdürü Osman Uzun, TOBB Başkan Vekili, İstanbul Ticaret Borsası Başkanı Ali Kopuz, Tarım ve Orman Bakanlığı, Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler (ABDGM) Genel Müdürü Aylin Çağlayan Özcan, Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürü Harun Seçkin, HAYGEM Genel Müdürü Zekeriya Erdurmuş, BÜGEM Genel Müdürü Mehmet Hasdemir ve TAGEM Genel Müdürü Dr. Nevzat Birişik  eşlik ediyor.

Tarım ve Orman Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli, Ermenistan işgalinden kurtarılan bölgelerin tarımsal açıdan kalkınması için Azerbaycan'a her türlü desteği sağlayacaklarını bildirdi. 

Pakdemirli, çeşitli temaslarda bulunmak için geldiği Azerbaycan'da Başbakan Ali Asadov tarafından kabul edildi.

Görüşmede, Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ'da büyük bir zafer elde ettiğini hatırlatan Pakdemirli, askeri zaferin ekonomik zaferle taçlandırılması gerektiğini söyledi.

Türkiye Cumhuriyeti'nin bir bakanı olarak Azerbaycan'ın yanında olduklarını tekrar hatırlatmak için Bakü'ye geldiğini belirten Pakdemirli, yarın işgalden kurtarılan bölgeleri ziyaret edeceğini bildirdi.

"SAVAŞTA VE BARIŞTA, TÜRKİYE HER ZAMAN KARDEŞ AZERBAYCAN'IN YANINDADIR"

Karabağ bölgesinin kalkınmasının önemli olduğunu vurgulayan Pakdemirli, "Bölgenin önemli kısmı tarım, orman ve mera arazileri. Gerek çiftçilerin eğitilmesi gerek sulamayla ilgili konular gerekse ormancılıkla ilgili konularda destek sağlayacağız. Savaşta ve barışta, Türkiye her zaman kardeş Azerbaycan'ın yanındadır. Türkiye'nin tarımla ilgili önemli bir başarısı var. Avrupa'da birinci, dünyada ilk 10'a giren ülkeyiz. Azerbaycanlı kardeşlerimizle beraber ülkelerimizdeki üretimi ve iş birliklerini artırma gayreti içerisinde olacağız." şeklinde konuştu.

PAKDEMİRLİ, BAKÜ TEMASLARI KAPSAMINDA ŞEHİTLİKLERİ DE ZİYARETTE BULUNDU

Pakdemirli ilk önce merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in mezarına ziyaret gerçekleştirdi, dua etti.

Daha sonra 20 Ocak Şehitleri'nin bulunduğu Bakü Şehitler Hıyabanı'ndaki mezarlara karanfil bırakan Pakdemirli, Ebedi Ateş Anıtı'na çelenk sundu. 

Azerbaycan Tarım Bakanı İnam Kerimov, Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanı Muhtar Babayev ve Türkiye'nin Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral'ın eşlik ettiği Pakdemirli, Bakü Türk Şehitliği'ni ziyaret ederek şehitlik anıtına çelenk bıraktı.

Bakü'yü Ermeni çeteleri ve Bolşevik birliklerinden kurtaran, "Kafkas İslam Ordusu" ismi verilen Osmanlı ordusunun şehit askerlerinin temsili mezarlarına çiçek bırakan Pakdemirli, şehitler için dua etti.